Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
09.05 17:18 - ИЗЛИШНОТО ТЕГЛО – ТОВА Е САМОСЪЖАЛЕНИЕ, ОТЛОЖЕНО В ТЯЛОТО
Автор: gidfox Категория: Хоби   
Прочетен: 260 Коментари: 0 Гласове:
1



 

Мазнините не са просто калории.

Това са замръзнали емоции, които не си изживял. Те се натрупват, когато мълчиш, вместо да кажеш нещо; когато сдържаш гнева си, вместо да го излееш; когато преглъщаш обидата, вместо да я пуснеш. Тялото не издържа и превръща емоционалното тегло във физическо. Защото един ден си решил: „По-добре да си премълча, отколкото да рискувам“.

Посягаш към храната не от глад, а защото си уморен от себе си.

Храната се превръща в начин временно да не чувстваш тревога, празнота, неуспех. Всяка хапка не е засищане, а опит да заглушиш това, което не искаш да осъзнаеш. И всяка емоция, прикрита с „прехапване“, се превръща в броня. Но от кого се криеш – от света или от собствената си жизненост, от която се боиш?

Мазнините са защита от близост.

Правиш се „по-малко забележим“, „по-малко желан“, „по-малко достъпен“, за да не се приближи никой твърде близо и да не те нарани. За да не боли, да не е страшно, да не е срамно. Но защитата се превръща в клетка: тялото става тежко, защото влачи товара на това, което се боиш да допуснеш. И колкото по-голяма е тази броня, толкова по-далеч си от истинското си Аз.

 Самосъжалението е най-разрушителната диета за волята.

Когато казваш „тежко ми е, уморен съм, оставете ме поне да поям на спокойствие“, ти не се грижиш за себе си, а сключваш сделка с безсилието. Всеки път потвърждаваш на тялото си: „не мога, не ми е по силите“. И тялото вярва. То се адаптира към твоя сценарий на слабост, защото ти сам му го внушаваш.

Мазнините започват да се топят там, където свършва съжалението.

Там, където спираш да се спасяваш от живота и започваш да създаваш себе си наново. Не фитнес заради снимки, а движение в името на контакта със себе си. Студът, честността, гладът, трудът – не са наказание, а начин да си напомниш: „Аз не съм парче вина. Аз съм сила, която просто държах под ключ“.

Пак ли търсиш „нова хранителна система“?

А може би си струва да премахнеш не хляба, а съжалението, с което се храниш? Тогава тялото ще престане да бъде оправдание. Защото повече няма да му се налага да крие твоята болка.



Тагове:   тегло,   храна,   диети,   съжаление,


Гласувай:
1



Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: gidfox
Категория: Хоби
Прочетен: 48521
Постинги: 26
Коментари: 2
Гласове: 21
Архив
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930